Loading...
Dikkat! Bu Sayfayı Kapatmayın!

TYT Biyoloji Çıkmış Sorular PDF İndir (2010 – 2021 Tüm Yıllar)

TYT Biyoloji Çıkmış Sorular PDF

TYT Biyoloji Çıkmış Sorular PDF İndir (2010 – 2021 Tüm Yıllar)

Biyoloji, adeta bir tür sayısal genel kültür dersidir. Bu ders, yaşamın ilerleyen yıllarında da size önemli yararlar sağlayabilir. Üstelik sadece sayısal alanlardaki meslekleri de ilgilendirmez. Tıp veya diğer benzeri bölümler için çok önemli bir alandır. Bunun yanında sözel bir meslek olarak kabul edilen çevirmenlikte dahi bazı biyolojik terimlerin bilinmesi gerekir. Dolayısıyla yaşamanızın her döneminde bu dersle bağınız olabileceğini unutmayın.

Biyoloji gibi yaşamın birçok alanıyla ilgili bir ders, TYT açısından da oldukça önemlidir. Bu dersten başarılı olmak, istediğiniz üniversiteye ve bölüme gidebilmenizi sağlar. TYT biyoloji çıkmış sorular PDF ise sınava hazırlık sürecinde en önemli yardımcılarınızdan biri olacaktır.

TYT biyoloji çıkmış sorular ve tüm cevapları PDF şeklinde sizler için derledik. Tüm yıllar ve indirme linkleri yazımızda.

 

TYT Biyoloji Çıkmış Sorular ve Cevap Anahtarları

Bu sınava hazırlanırken kullanılacak farklı çalışma yöntemleri ve teknikleri vardır. Bunlar arasında yer alan çıkmış soruların çözülmesi, özel bir yere sahiptir. Çıkmış sorular, daha önceki yıllarda sorulan sorulara aşina olmanızı sağlar. Yapılacak sınavda her ne kadar birebir aynı sorular çıkmayacak olsa da, genel mantığın aynı olacağı unutulmamalıdır. Bu mantığı anlamak ve buna alışmak için çıkmış soruların mutlaka sınavdan önce çözülmesi gerekir.

TYT biyoloji çıkmış sorular, kendinizi denemenizi de sağlar. Hangi konulardan eksiğiniz olduğunuzu, ne tür sorularda zorlandığınızı anlamanıza yardım eder. Böylece hem eksiklerinizi net bir şekilde görerek giderme hem de bilgilerinizi pekiştirme imkânı yakalamış olursunuz. Bütün bu olumlu etkiler için sınavdan önce mutlaka TYT biyoloji çıkmış sorular PDF dosyasının çıktısı alınarak çözülmelidir.

TYT Biyoloji Çıkmış Sorular (2018 - 2021)

2021 TYT Biyoloji Soruları
2020 TYT Biyoloji Soruları
2019 TYT Biyoloji Soruları
2018 TYT Biyoloji Soruları

 

YGS Biyoloji Çıkmış Sorular (2010 - 2017)

2017 YGS Biyoloji Soruları
2016 YGS Biyoloji Soruları
2015 YGS Biyoloji Soruları
2014 YGS Biyoloji Soruları
2013 YGS Biyoloji Soruları
2012 YGS Biyoloji Soruları
2011 YGS Biyoloji Soruları
2010 YGS Biyoloji Soruları

Kaynak: ogrencigundemi.com

NOT: Çıkmış sorular çözülürken, TYT sisteminin 2018’den sonra uygulanmaya başlandığı unutulmamalıdır. Daha önceki yıllarda YGS sistemi uygulanmaktaydı.

 

TYT Biyoloji Bölümünde Kaç Soru Sorulacak?

Temel Yeterlilik Testi, bilindiği gibi toplamda 120 sorudan oluşmaktadır. Bu 120 soru için adaylara 135 dakika süre verilir. 120 sorunun içerisindeki 20 soru ise fen bilimleri testini oluşturur. Bu testteki 6 soru, biyolojiden gelir. Yani TYT biyoloji dersinden çıkacak soru sayısı 6’dır.

Biyolojiden sadece 6 sorunun çıkacak olması, bu dersi önemsiz olarak görmenize neden olmamalıdır. Nihayetinde milyonlarca öğrencinin girdiği bu sınavda, tek bir soru ile binlerce kişinin önüne geçebilirsiniz. Dolayısıyla 6 biyoloji sorusu çok değerlidir.

Bu da İlginizi Çekebilir: TYT Türkçe Çıkmış Sorular PDF İndir (2010 – 2021 Tüm Yıllar)

 

TYT Biyoloji Konular ve Soru Dağılımı

TYT biyoloji dersine hazırlanırken, bu dersi oluşturan konuların bilinmesi gerekir. Konuların yanında, soru dağılımı da yine bilinmesi gereken bir husustur. Bu bilgilere sahip olduğunuzda çalışma planınızı buna uygun olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

TYT Biyoloji Konuları

Canlıların Ortak Özellikleri
Canlıların Temel Bileşenleri
Hücre ve Organelleri
Hücre Zarından Madde Geçişi
Canlıların Sınıflandırılması
Mitoz ve Eşeysiz Üreme
Mayoz ve Eşeyli Üreme
Kalıtım
Ekosistem Ekolojisi
Güncel Çevre Sorunları

 Konuların ve soru dağılımının bilinmesi, çalışma planının da sorunsuz olarak yapılmasını sağlar. Bu ise genel başarınızı etkileyecektir. TYT biyoloji konuları ve bu konulara ilişkin soru dağılımını detaylı olarak görmek için aşağıda yer alan tabloları inceleyebilirsiniz.

TYT Biyoloji Soru Dağılımı

Ders Konuları20212020201920182017201620152014201320122011
Canlıların Ortak Özellikleri111
Canlıların Temel Bileşenleri11113312111
Hücre ve Organelleri11212212
Madde Geçişleri1211111
Canlıların Sınıflandırılması111111211
Hücre Bölünmeleri ve Üreme11111111
Kalıtım1212212122
Ekosistem Ekoloji1111122211
Bitkiler Biyolojisi11121123
SORU SAYISI666613131313131313

Kaynak: unirehberi.com

 

Çıkmış Sorulardan En İyi Şekilde Nasıl Faydalanılır?

Çıkmış sorular, bir süre sonra kendinizi sınav disiplinine adapte etmenizi sağlar. Sınav sürecindeki disiplini, bu soruları çözerken deneyimlemiş olacak ve sınavda bu konuda sorun yaşamayacaksınız. Bu yüzden çıkmış soruları çözerken kesinlikle ara vermemeli ve adeta sınavdaymış gibi hareket etmelisiniz.

Çıkmış sorularda olduğu gibi deneme testlerinde de benzer uygulamaları dikkate alabilirsiniz. Denemelerde sıranız üzerinde sadece kalem, silgi ve suyunuz olması, gerçek sınav atmosferine hazırlanmanızı sağlar. Sınav disiplinine kendinizi ayarlamanız, sınav başarısına direkt olarak etki edecektir.*

Bu da İlginizi Çekebilir: TYT Tarih Çıkmış Sorular PDF İndir (2010 – 2021 Tüm Yıllar)

 

Sözelciler Bile Neden Biyoloji Soruları Çözmeli?

Biyoloji, herkesin bildiği gibi sayısal bir derstir. Buna karşın, sayısal dersler içerisinde sözele en yakın ders olduğu ifade edilebilir. Matematik ve fizik gibi derslerde olan sayısal işlemler, burada yok denecek kadar azdır. Evet, Matematik ve geometri gibi derse ciddi anlamda işlem becerisi ve yatkınlık gerektirir. Ancak bir sayısal ders olan biyoloji için bunları söylemek doğru olmaz. Biyoloji, genellikle okuma yapılan bir derstir. Okuma konusunda ise sözelciler oldukça iyidir.

Bu dersin sözel ağırlık olması, diğer sayısal derslerden daha farklı bir çalışma yönteminin benimsenmesini gerektirir. Bu derse ilk olarak konu anlatımlarıyla çalışılması, sonrasında ise soru çözümüne geçilmesi gerekir. Ayrıca çıkmış soruların incelenmesi de yararlı olacaktır.

Eşit ağırlıkçı veya sözelciyseniz, neden biyoloji çözeyim ki, zaten etkisi yok şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak bu düşünce, yanıltıcı olacaktır. Önceliği elbette kendi alanınızdaki derslere vereceksiniz. Ancak rakiplerinizden bir adım öne geçmek için biyoloji de çözebilirsiniz. Biyolojiden yapacağınız doğru sorular, rakipleriniz karşısında size çok büyük bir avantaj sağlayacaktır.

 

AYT Biyoloji Nedir?

Üniversite sınavının genel isimi YKS şeklindedir. Bu sınavdaki ilk ve herkesin girmek zorunda olduğu aşama TYT olarak isimlendirilmiştir. Sonraki sınavın ismi ise AYT’dir. Bu sınavlar, ayrı oturumlar şeklinde yapılır. Bir kez daha vurgulamak gerekirse TYT, herkesin girmek zorunda olduğu bir sınavdır. Sayısal, sözel ve eşit ağırlık bölümü öğrencilerinin tamamını ilgilendirir. Hatta yetenek sınavı ile alım yapan bölümleri hedefleyen öğrencileri de ilgilendirmektedir.

AYT biyoloji, sadece sayısal bölüm öğrencilerini ilgilendirir. Sayısal dışında kalan öğrencileri AYT biyoloji ilgilendirmez, onlar TYT biyolojiden sorumludurlar.

İstenilen bölüme gidebilmek için olabildiğince yüksek puan alınması gerekir. Puan hesabında TYT ve AYT eşit orana sahiptir. Dolayısıyla bu derslerden sorumlu olan öğrenciler, biyoloji dersine gereken önemi vermelidir.

Bu da İlginizi Çekebilir: TYT Matematik Çıkmış Sorular PDF İndir (2018 – 2021 Tüm Yıllar)

 

TYT Biyoloji Sınavına Nasıl Çalışılır?

TYT biyolojiden başarılı olabilmek için doğru çalışma yönteminin uygulanması gerekir. TYT biyoloji çalışırken dikkate alınması gereken hususlar şu şekildedir:

 • Biyoloji çalışma yöntemi denildiğinde ilk akla gelen seçenek ezberdir. Ancak ezber ile bilgiler en fazla 1 ay zihninizde kalacaktır. Bu yüzden ezber değil, öğrenme odaklı çalışma yönteminin benimsenmesi gerekir. Öğrenme odaklı okuma yaptığınızda, bilgiler zihninizde kalıcı olacaktır.
 • TYT biyoloji çalışmanın temelinde dinlemek vardır. Dersi, derste dinlemek ve öğrenmek, TYT biyolojinin %60’ını halletmenizi sağlar. Geriye kalan %40’lık bölümü ise konu tekrarı ve bol soru çözümü ile halledebilirsiniz.
 • Biyoloji, birbirleriyle bağlantılı ve ilgili olan konulardan oluşan bir derstir. Bu yüzden konuların tamamını bitirmeden sınava girmek, yanlış olacaktır. Sınava ilişkin çalışma planlaması yapılırken, biyoloji konularının bitirilmesine öncelik verilmesi gerekir.
 • Biyoloji dersi için kullanılacak yöntemlerden birisi de not almaktır. Anlaşılır ve kısa notlar almak, hem bilgilerin pekişmesini sağlar, hem de daha sonraki dönemlerde biyoloji tekrarlarını kolay yapmanıza imkân verir.
 • Dinlemek, kullanılabilecek bir diğer çalışma yöntemidir. Konu çalışırken sesli okumalar yapabilir ve sesinizi kaydederek daha sonra dinleyebilirsiniz. Okula giderken, toplu taşıma araçlarında seyahat ederken biyoloji konularını bu şekilde tekrar etmiş olursunuz.
 • Ders içerisinde birçok Latince terim vardır. Dersten sonra bunların akılda kalıcılığının sağlanması ve karıştırılmaması için tekrar edilmesi yararlı olacaktır.
 • Biyolojide konuları tamamlamak önemlidir, ancak soru çözümü için tüm konuların bitmesi beklenmemelidir. Bir konuyu tamamladıktan sonra onunla ilgili soru çözümü yapmanız, daha etkili sonuçlar almanızı sağlar. Ayrıca konuların pekişmesinde de soru çözümünün etkili olduğu unutulmamalıdır.
 • Soru çözmek, her derste olduğu gibi burada da büyük bir öneme sahiptir. Ancak bir testi bitirip direkt geçmek gibi bir hata yapılmamalıdır. Testi kontrol ettikten sonra çözülemeyenlere tekrar bakmak ve nerede hata olduğunu anlamak gerekir. Böylece yapılan kontrol ile yeni bilgiler öğrenilir ve eksiklikler giderilir.
 • Soru çözümü için sadece çıkmış soruları tercih etmek yeterli olmayacaktır. Öğrencilerin bu noktada yaptıkları en önemli hatalardan biri, biyoloji denemesi çözümünü ihmal etmektir. Biyoloji denemeleri ile sınav deneyimi kazanırsınız.
 • ÖSYM tarafından sorulan soruların mantığını anlamak için çıkmış sorular da incelenmeli ve sınavdan önce en az bir defa çözülmelidir.*

 

Uzmanından Püf Noktalar

Bu dersten başarılı olabilmek için mutlaka konulara tamamen hâkim olmanız gerekir. Konulara çalışmaya başlamadan önce kendinizi tamamen hazır hissetmeniz gerekir. Bu hazır olma, zihinsel ve bedensel olarak hazır olmayı kapsar. Çalışacağınız konuya ilişkin daha önceden bilgi sahibi olursanız, süreç sizin için daha kolay geçer. Konuyu, tek bir kaynaktan çalışmamaya özen göstermeli ve farklı kaynakları kullanmalısınız. Biyolojideki başarınızı yükseltmek için uygulayabileceğiniz farklı taktikler de vardır. Bunlar şu şekildedir:

 • Konuları çalışırken neden-sonuç ilişkisi kurmak çok önemlidir. Neden-sonuç ilişkisi, konuyu daha etkili anlamanızı sağlayacağı gibi, zihninize oturmasına da yardımcı olur. Ayrıca bu çalışırken Latince terimleri unutmamak için kodlama yapabilirsiniz.
 • Tekrar etmek, oldukça etkilidir. Ses kayıtları ile zorlanmadan ve hatta ekstradan zaman ayırmadan yapacağınız tekrarlar, TYT biyoloji başarısını olumlu olarak etkileyecektir.
 • Biyolojinin unutulması oldukça kolaydır. Bunu engellemek için bol tekrarın yanı sıra bol soru çözümüne de önem vermelisiniz.

Bu yöntemler istediğiniz sonucu almanıza yardımcı olacaktır. Ancak en iyi yöntem, sizin en iyi öğrendiğiniz yöntemdir. Kendiniz için geliştirdiğiniz yöntemleri kullanarak yüksek başarılar elde edebilirsiniz.

Bu da İlginizi Çekebilir: TYT Kimya Çıkmış Sorular PDF İndir (2018 – 2021 Tüm Yıllar)

 

Çıktı Alarak Ders Çalışın ve Başarıya Daha Kolay Ulaşın

Biyoloji, sayısal bölümde yer almasına karşın sözel bir ders olarak kabul edilir. Bu derse online kaynaklardan çalışmak etkili bir yöntemdir, ancak tamamen online ortamda bu derse hazırlanmak yeterli olmaz. Özellikle soru çözümünün mutlaka kağıda ve kaleme dokunarak yapılması gerekir. Kâğıt ve kalem kullanımı, bu dersteki başarınızı belirgin şekilde olumlu etkileyecektir.

TYT biyoloji çıkmış sorular PDF ve diğer dosyalarınızın çıktılarını buradanbastir.com adresinden hem ekonomik hem de kaliteli olarak alabilirsiniz. Böylece biyoloji dersinden hayal ettiğiniz netlere ulaşabilirsiniz. Çıktı siparişini, sitemizin ana sayfasından hemen oluşturabilirsiniz.

MÜŞTERİ GERİBİLDİRİMLERİ

Teşekkürler