Loading...
Dikkat! Bu Sayfayı Kapatmayın!

PDF Dosya Boyutu Nasıl Küçültülür? (Aynı Kalitede Daha Düşük Boyut)

PDF Küçültme ve Sıkıştırma

PDF Dosya Boyutu Nasıl Küçültülür? (Aynı Kalitede Daha Düşük Boyut)

Farklı programlar üzerinden oluşturulan belgelerin, farklı sistemlerde veya yazılımlarda aynı şekilde açılması için PDF formatına dönüştürülmesi gerekebilir. PDF formatı, her yazılımda ve sistemde dosya özelliklerini etkili bir şekilde korur. Buna karşın bazen PDF formatındaki dosyalar büyük boyutlu olabilir. Büyük dosya boyutu ise farklı sorunlara neden olacağı için bu aşamada PDF dosya küçültme yapılmalıdır. Peki, ama nasıl?

Büyük boyutlu dosyaların online ortamdan gönderilmesinin uzun sürmesi başta olmak üzere farklı dezavantajları vardır. Söz konusu dezavantajların ortadan kaldırılması için geliştirilen PDF dosya boyutunu düşürme yöntemleri kullanılmalıdır. Ancak bu işlem sırasında belgenin kalitesinde bozulma meydana gelmeden boyutunun küçülmesini sağlayacak araçların tercih edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

PDF dosya boyutu ücretsiz bir şekilde nasıl küçültülür? Programsız PDF sıkıştırma için en etkili 5 aracı sizler için derledik.

 

Programsız PDF Dosya Boyutu Küçültme İçin 5 Etkili Araç

PDF formatındaki dosyaların boyutunu düşürmek için kullanılabilecek farklı araçlar vardır. Bu araçlar içerisinde en etkili olanları sizler için derledik. İhtiyaç ve beklentilerinizi dikkate alarak bu araçlardan uygun olanları kullanabilirsiniz. Belgelerinizin kalitesinde bozulma olmadan boyutlarını düşürebilirsiniz.

·  Adobe

PDF dosyalarınızı direkt olarak sıkıştırmanızı sağlayan ve bu sayede boyutunun düşürülmesine imkan veren bu aracı online olarak kullanabilirsiniz. Kullanımı son derece kolaydır ve hızlı çözüm verir. İlk olarak bilgisayarınızda veya diğer depolama alanınızda olan dosyanızı ilgili bölüme yüklemeniz gerekir. Sonrasında sistem tarafından size farklı sıkıştırma seçenekleri sunulacaktır.

Belge kalitesinin etkili olarak korunmasını için Düşük Sıkıştırma, kalitenin korunmasını ancak boyutun daha fazla düşürülmesi için Orta Sıkıştırma seçeneği tercih edilebilir. Eğer kaliteden biraz ödün vermeyi göze alarak çok yüksek düzeyde boyut düşürme yapmak istiyorsanız, Yüksek Sıkıştırma seçeneğini kullanabilirsiniz. Ancak bu seçenekte belgenin kalitesinde bir miktar düşüş olabileceğini unutmayın. Bu işlemlerin ardından dosyanızı indirebilir ve istediğiniz alanlarda kullanabilirsiniz.

(Siteyi incelemek için: https://www.adobe.com/tr/acrobat/online/compress-pdf.html)

 

·  iLovePDF

PDF sayfa ayırma konusunda da etkili olan iLove PDF dosya küçültmede de aynı oranda etkilidir. PDF kalitesini optimize ederken boyutunu küçültmeye imkân veren özel bir araçtır. Bu araca dosyalarınızı bilgisayarınızdan veya bulut tabanlı depolama alanlarınızdan yükleyebilirsiniz. Dosyanızı yüklediğiniz anda sağ tarafta seçenekler çıkacaktır.

Düşük Sıkıştırma, belge kalitesini korumaya yönelik bir seçenektir. Burada belge kalitesi ön plandadır ve boyuttaki düşme sınırlıdır. Önerilen Sıkıştırma, kaliteli ve iyi bir sıkıştırma deneyimi için tercih edilebilir. Son seçenek ise Aşırı Sıkıştırma olup, adından da anlaşılacağı üzere yüksek sıkıştırma imkânı verir. Bu işlem ise PDF dosyasının boyutu önemli ölçüde düşer. Buna karşın belgenin kalitesinde de düşüş meydana gelebilir.

(Siteyi incelemek için: https://www.ilovepdf.com/tr/pdf-kucultme )

 

·  Small PDF

PDF düzenlemede sıklıkla kullanılan Small PDF, dosya boyutu küçültmek isteyenlerin de tercihidir. Windows, Mac ve Linux sistemlerde sorunsuz olarak çalışan bu araç, dosya gizliliğine de büyük bir önem verir. Sisteme yüklemiş olduğunuz dosyalar, sadece 1 saat içerisinde otomatik olarak silinir. Daha sonra siteden dosyayı siz indirmek isteseniz dahi, dosya silinmiş olacağı için erişim sağlayamazsınız.

Boyut düşürme için dosyayı siteye yüklemeniz yeterlidir. Bu aşamadan sonra size iki farklı seçenek sunulur. Bu seçeneklerden ilki tamamen ücretsizdir ve %40 seviyelerinde boyut küçültme sağlar. Diğer seçenek ise Pro sürümdür ve sizin de tahmin edebileceğiniz gibi ücretlidir. Bu seçenekte ise dosya boyutu %75 seviyelerinde küçültülebilir.

(Siteyi incelemek için: https://smallpdf.com/tr/compress-pdf )

 

·  PDF Compresor

Ücretsiz ve online kullanılan bu araç, son derece hızlı sonuç verir. Sistem, sizden sadece dosyaları yüklemenizi ister. Bu aşamadan sonra ise belgelerin kalitesini düşürmeden sıkıştırma yapılır ve böylece boyutun düşmesi sağlanır.

Bu araca dosyanızı yüklediğiniz anda sistem tarafından boyut düşürme başlar ve sadece birkaç saniye sonunda boyutun ne kadar düşürüldüğü ekrana yansır. Bu aşamadan sonra sıkıştırılan dosyanızı indirebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

(Siteyi incelemek için: https://pdfcompressor.com/tr/)

 

·  PDF Candy

PDF dönüştürücü konusunda etkin olan site dosya boyutu küçültme konusunda da en iyiler arasındadır. Güvenlik konusunda iddialı olan bu site, yüklenen dosyaların üçüncü taraflarca görülemeyeceğini vurgulamaktadır. Kullanımı oldukça kolaydır ve diğer araçlarla benzerlik gösterir. Dosyayı sisteme yüklediğinizde, iki farklı seçenek sunulur. Bu seçeneklerin ilki Önerilen Sıkıştırma şeklindedir ve belge kalitesinin korunarak dosya boyutunun küçültülmesini sağlar. Diğer seçenek ise Maksimum Sıkıştırma olup, yüksek düzeyde dosya boyutunun düşürülmesini sağlar. Burada belge kalitesinde bir miktar düşüş yaşanabilir.

(Siteyi incelemek için: https://pdfcandy.com/tr/compress-pdf.html)

 

Sıkıştırdığınız PDF’lerinizin Çıktısını Almak İçin BuradanBastır

Farklı yazılımlarda hazırladığınız ve daha sonra buradaki araçlardan uygun olanı kullanarak boyutunu düşürdüğünüz dosyaların bazen çıktısını almanız gerekebilir. Böyle zamanlarda buradanbastir.com tarafından verilen kaliteli ve ekonomik hizmetleri kullanabilirsiniz.

Online baskı merkezimiz, sahip olduğumuz deneyim ve uzmanlık ile beklentilerinizi en üst düzeyde karşılamaktadır. Oluşturduğunuz siparişleriniz, istediğiniz baskı kalitesi ile hazırlanmakta ve hızlı bir şekilde sizlere ulaştırılmaktadır. Siz de kaliteli ve ekonomik baskı hizmetlerinden yararlanmak için ana sayfamızdan siparişinizi oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki videoyu izleyerek kolayca siparişinizi verebilirsiniz:

MÜŞTERİ GERİBİLDİRİMLERİ

Teşekkürler